13 Styczeń 2021

Madrycka agencja Europa Press, powołująca się na statystyki regionalnych służb sanitarnych, poinformowała, że kilkaset osób zaszczepionych w Hiszpanii przeciwko COVID-19 zostało zainfekowanych koronawirusem. Najwięcej nowych ognisk zakażenia pojawiło się od weekendu w domach spokojnej starości.

Od początku stycznia w ośrodkach opieki nad seniorami zachorowało na COVID-19 ponad 100 osób, które zostały zaszczepione preparatem Pfizer/BioNTech. W gronie tym są zarówno podopieczni tych placówek, jak również członkowie personelu. Do środy (13.01.2021) najwięcej przypadków zakażeń wirusem w domach spokojnej starości zanotowano na terenie wspólnot autonomicznych Kastylii i Leonu, Nawarry oraz w Katalonii.

Z poniedziałku na wtorek (11/12.01.2021) odnotowano w Hiszpanii ponad 25,4 tys. nowych infekcji SARS-CoV-2. To jedna z najwyższych w tym kraju dobowych liczb zakażeń. Z wtorkowych deklaracji ministra zdrowia Salvadora Illi wynika, że służby medyczne wykorzystały już ponad 60 proc. dawek szczepionek dostarczonych przez firmy Pfizer i BioNTech. Minister dodał, że pomimo nadejścia trzeciej fali epidemii gabinet premiera Pedra Sancheza nie zamierza ogłaszać lockdownu.

Według hiszpańskich służb medycznych prawie połowa (44 proc.) zainfekowanych w kraju przechodzi obecnie Covid-19 bez objawów choroby – pisze dziennik „El Mundo”. W piątek (8.01.2021) resort zdrowia potwierdził, że w kraju rozpoczęła się już trzecia fala koronawirusa.

Źródło informacji: PAP, euractib.pl

Za: https://wprawo.pl/wzrost-zachorowan-na-covid-19-wsrod-zaszczepionych-pensjonariuszy-i-personelu-domow-dla-seniorow-w-hiszpanii/

——————————————