13 Styczeń 2021

Sebastian Pitoń, pomysłodawca inicjatywy Góralskie Veto, był we wtorek (12.01.2021) gościem Beaty Lubeckiej w Radio Zet. – My stoimy w prawie, a rząd jest rebeliantem – stwierdził Pitoń odnosząc się do zapowiedzi otwierania biznesów na Podhalu od 18 stycznia pomimo przedłużenia zakazu działalności gospodarczej dla wielu branż.

Pitoń wyraził nadzieję, że do Góralskiego Veta przyłączy się cała Polska. Wskazał, że chociaż jest to pójście na konflikt z rządem, to nie jest to pójście na konflikt z prawem. Przywołał wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, z którego wynika, że bez wprowadzenia stanu nadzwyczajnego rząd nie może wprowadzać restrykcji, które wprowadził. – Państwo powinno być po to, żeby ułatwiać obywatelowi życie, a nie utrudniać – podkreślił.

– Przypuszczam, że celem tej polityki jest zniszczenie klasy średniej w Polsce, małej i średniej przedsiębiorczości – stwierdził Pitoń. Podkreślił, że dane dotyczące liczby zgonów nie wskazują na to, iż mamy do czynienia z poważnym zagrożeniem ze strony wirusa.

– Wydaje mi się, że ludzie, którzy racjonalnie szacują ryzyko, mając do wyboru perspektywę działań politycznych, które zmierzają do likwidacji klasy średniej i do sytuacji, w której tylko państwo i wielkie korporacje zostają na rynku pracy i ewentualnie ryzyko jakichś kar finansowych, musieliby nie być mądrzy, żeby wybrać to, że przestraszą się kar, a zaryzykują stratę wszystkiego – powiedział.

Pitoń poinformował, że przedsiębiorcy, którzy decydują się na otwieranie biznesów, mają ochronę prawną ze strony kancelarii, które z nimi współpracują i dadzą sobie radę z ewentualnymi sankcjami. – Nie jesteśmy buntownikami – zapewnił. – Chcemy normalnie żyć, normalnie funkcjonować. Chcemy, żeby obowiązywało prawo i konstytucja. Czujemy się strażnikami tego porządku prawnego. Nie mamy żadnych oczekiwań w stosunku do rządu. To rząd ciągle ogranicza nasze życie, ogranicza nasze wolności. Nie pozwala nam pracować, nie pozwala na mnóstwo różnych rzeczy. To rząd ma w stosunku do nas jakieś chore oczekiwania – podkreślił Pitoń.

– Jeśli teraz nie zdobędziemy się na akt odwagi i powrót do normalnego życia, to wkrótce będzie lawina bankructw i to nieodwracalnych -podkreślił Pitoń. Odpowiadając na pytanie, czy górale będą nadal głosować na PiS odpowiedział, że z tego co widzi i słyszy, to PiS stracił na Podhalu bardzo dużo, może nawet połowę głosów.

Źródło cytatów: Radio Zet

Za: https://wprawo.pl/my-stoimy-w-prawie-a-rzad-jest-rebeliantem-sebastian-piton-w-radio-zet-o-inicjatywie-goralskie-veto-wideo/

—————————————————