22 Styczeń 2021

Co z ogłoszeniem wyroku TK w sprawie aborcji eugenicznej? Oburzające tłumaczenie

Fot. Szymon Zmarlicki / Foto Gosc / FORUM

Uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że tzw. aborcja eugeniczna jest niezgodna z polską konstytucją, nie może być ogłoszone, bo… nie wszyscy sędziowie, którzy zgłosili zdania odrębne do wyroku, nadesłali niezbędne dokumenty.

Zgodnie z przyjętymi zasadami, uzasadnienie wyroku podlega ogłoszeniu na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego, łącznie z pisemnymi uzasadnieniami zgłoszonych zdań odrębnych.

„Pisemne uzasadnienia zdań odrębnych zgłoszonych do uzasadnienia wyroku z dnia 22 października 2020 r. do dzisiaj nie wpłynęły jeszcze od wszystkich sędziów, którzy takie zdania odrębne zgłosili” – informuje Radio Maryja powołując się na biuro prasowe TK.

W praktyce zatem ogłoszenie uzasadnienia wstrzymują będący w mniejszości sędziowie, którzy z wyrokiem Trybunału się nie zgodzili. To ma swoje konsekwencje. Bowiem strona rządowa tłumaczy, że czeka na publikację wyroku TK (to czas od kiedy zakwestionowany zapis przestanie obowiązywać w polskim prawie) do chwili przekazania uzasadnienia.

Przypomnijmy. 22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Źródło: radiomaryja.pl

MA

Za: https://www.pch24.pl/co-z-ogloszeniem-wyroku-tk-w-sprawie-aborcji-eugenicznej–oburzajace-tlumaczenie,81498,i.html

——————————————–