22 Styczeń 2021

Projekt zgłoszony przez grupę posłów partii Prawa i Sprawiedliwości (Waldemar Andzel, Barbara Bartuś, Joanna Borowiak, Tadeusz Chrzan, Przemysław Czarnecki, Witold Czarnecki, Barbara Dziuk, Czesław Hoc, Paweł Hreniak, Michał Jach , Henryk Kowalczyk, Krzysztof Janusz Kozik, Władysław Kurowski, Jacek Kurzępa, Krzysztof Lipiec, Marek Matuszewski, Anna Milczanowska, Jan Mosiński, Violetta Porowska, Marcin Porzcek, Urszula Rusecka, Paweł Rychlik, Zdzisław Sipiera, Sławomir Skwarek, Kazimierz Smoliński, Ewa Szymańska, Mariusz Trepka, Jan Warzecha, Patryk Wicher, Grzegorz Wojciechowski, Tomasz Zieliński, Ireneusz Zyska) zakłada usunięcie punktu, który daje sprawcy wykroczenia prawo do odmowy przyjęcia mandatu karnego. [Wymienione wyżej osoby reprezentują izraelski Kneset, a nie polski Sejm. A co ich łączy z Polską, tylko obywatelstwo polskie… – AD].

Zastąpione to ma być prawem zaskarżenia nałożonej kary do sądu przez pokrzywdzonego w okresie do 7 dni. Przyjęcie takiej ustawy doprowadzi do sytuacji, że państwo polskie zrezygnuje z osiągnięć prawa rzymskiego, które uznawało zasadę domniemania niewinności. Od momentu wprowadzenia tego przepisu to zwykły obywatel będzie musiał udowodnić swoją rację, dodatkowo to obywatel będzie obciążony obowiązkiem zebrania dowodów na swoją niewinność. Jednym słowem, posłowie klubu odnoszącego się w swojej nazwie do prawa i sprawiedliwości chcą włożyć w ręce służb mundurowych prawo wydawania kar na obywatelach. Biorąc pod uwagę fakt, że mandat karny w momencie odwołania dalej jest wykonalny, faktyczna kara nakładana jest bez stwierdzenia winy przez niezawisły i niezależny organ.

Zapraszamy do zapoznania się z opinią o tej skandalicznej propozycji zmiany w ustawie, zaprezentowaną przez Konfederację:

Krzysztof Żabierek

Dziękujemy za pomoc prawną Kancelarii Prawnej Litwin: https://kancelaria-litwin.pl

Za: https://www.magnapolonia.org/to-obywatel-bedzie-musial-udowodnic-swoja-racje/

————————————————–