23 Luty 2021

We wtorek (23.02.2021) posłowie Konfederacja, Robert Winnicki i Michał Urbaniak, przeprowadzili interwencję poselską w Ministerstwie Rolnictwa w sprawie działań Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej w związku z zagrożeniem epidemiologicznym spowodowanym wirusem SARS-CoV-2 wśród norek amerykańskich hodowanych w Polsce.

Poseł Konfederacji wyjaśnił, że celem interwencji jest sprawdzenie dokumentów ministerialnych dotyczących branży futerkowej, która jest jedną z najbardziej dochodowych branż w rolnictwie, a którą minister rolnictwa usiłuje zlikwidować.

W konferencji wziął udział prezes Związku Polski Przemysł Futrzarski, Szczepan Wójcik. Wskazał on, że branża futerkowa jest atakowana przez ministerstwo od wielu miesięcy. Podkreślił, że minister Puda to aktywista antyhodowlany. – W nagrodę za piątkę dla zwierząt pan Puda został ministrem. Aktywista antyhodowalny został ministrem odpowiedzialnym za hodowlę. A więc mamy efekty takie, jakie mamy: niszczenie polskiego rolnictwa, niszczenie polskiej hodowli, odbieranie szacunku rolnikom – powiedział Wójcik.

– Zastanawiam się, dlaczego dzisiaj tak mocno atakowana jest branża futerkowa. Trzy tygodnie temu ogłosiliśmy, ze w Polsce powstanie największy na świecie dom aukcyjny o zasięgu globalnym. Będzie zajmował się sprzedażą skór zwierząt futerkowych i również skór licowych. Możemy zawojować rynek światowy. I dzisiaj jest atak na nas – stwierdził Wójcik. Poinformował też o właśnie zakończonej aukcji w Danii, na której polskie skóry, ze względu na swoja bardzo wysoką jakość, uzyskały wzrost cen o ponad 100%.

– Zamiast nas wspierać, zamiast pomagać nam, hodowcom i rolnikom, próbuje się nas niszczyć. Na to nie może być naszej zgody. Będziemy bronili branży futerkowej, ale i każdej jednej, bo już dzisiaj wiemy, że koronawirus, na który powołuje się Ministerstwo Zdrowia, jest wykryty również u trzody chlewnej. Mam pytanie: czy w związku z tym trzoda chlewna będzie badana na koronawirusa? A jeśli tak, czy również będzie wybijana jak ma to miejsce w przypadku zwierząt futerkowych? – pytał Wójcik.

Biorący udział w konferencji hodowca norek Marek Miśko wskazał, że minister Puda przygotował rozporządzenie, w myśl którego można będzie wybijać całe stada norek bez jakiegokolwiek odszkodowania dla hodowców. To zupełnie inne podejście niż np. w Danii, Norwegii, Holandii lub Czechach, gdzie właściciele wybijanych zwierząt otrzymują odszkodowanie. Ministerstwo odmówiło także rozmów na temat szczepionki na koronawirusa dla norek, chociaż prace nad takimi szczepionkami trwają w wielu krajach.

– Dziś likwidowana jest branża futerkowa, a za rok, dwa – zważywszy na to, z kim minister się zadaje i kto mu dziękował za próby wprowadzenia piątki dla zwierząt – możemy zobaczyć Sylwię Spurek w ministerstwie, która będzie zakazywać nam jedzenia mięsa – powiedział poseł Michał Urbaniak.

Źródło informacji i cytatów: Facebook/Konfederacja

Zobacz też:

Za: https://wprawo.pl/minister-rolnictwa-prowadzi-dzialania-wrogie-wobec-polskiej-wsi-interwencja-poselska-konfederacji-wideo/

————————————————————–