26 Luty 2021

Od soboty (27.02.2021) województwo warmińsko-mazurskie zostaje objęte twardym lockdownem po dwóch tygodniach lekkiego poluzowania obostrzeń epidemicznych. Zostaną zamknięte hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, galerie, baseny i korty tenisowe, a nauka w klasach I-III wraca do trybu zdalnego.

Ponowny lockdown to cios dla lokalnej społeczności. – Rząd nie patrzy racjonalnie. Otwiera i zamyka. Jedyne co mogę teraz zrobić, to stanąć przeciwko sanepidowi. Nikomu nie zakażę dalszej działalności – mówi burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski.

– Wokół hoteli działa kilkanaście zakładów fryzjerskich, sklepy, hurtownie dostarczające żywność. U nas nie było tak jak w Zakopanem, nie było tłumów na ulicach. Turyści rozłożyli się po 7 hotelach w mieście. Jeśli nie będę miał wpływów z podatków, jak zapłacę nauczycielom, za co utrzymam pensjonariuszy w Domach Pomocy Społecznej? – pyta Jakubowski.

– To ogromny cios. Hotele i pensjonaty są już w 100 procentach zarezerwowane. Mamy największą bazę noclegową. Będziemy pomagać przedsiębiorcom, jak możemy, ale możliwości mamy ograniczone. Na najbliższej sesji Rady Miejskiej zwolnimy wszystkie hotele i restauracje z opłaty za koncesję na alkohol za jeden kwartał – zapowiada burmistrz Mrągowa Stanisław Bułajewski.

Przedsiębiorcy z branży hotelarskiej wskazują, że uruchomienie obiektów wymagało od nich znacznych kosztów m.in. ogrzania hoteli, basenów, zakupu żywności, zatrudnienia pracowników. Przedstawili swoją dramatyczną sytuację podczas konferencji prasowej w Olsztynie.

– Jak górale tupnęli nogą, to dostali. Czas chyba się zburzyć i z przysłowiowymi kosami pójść na przysłowiowy Belweder, bo inaczej nikt nas nie wysłucha. Jest to nienormalne, mamy tysiące obiektów hotelowych, a funkcjonujemy jakbyśmy byli przedszkolem tego kraju. Będziemy przygotowywali pozwy zbiorowe, żeby walczyć z takim nastawieniem do nas – mówił właściciel kilku mazurskich hoteli Andrzej Dowgiałło.

Źródło informacji i cytatów: Wirtualna Polska, Face

Za: https://wprawo.pl/bunt-na-mazurach-po-decyzji-rzadu-o-zaostrzeniu-restrykcji-burmistrz-mikolajek-nikomu-nie-zakaze-dzialalnosci-wideo/

——————————————————–