7 Kwiecień 2021

Korea Południowa zawiesi szczepienia osób w wieku poniżej 60 lat preparatem AstraZeneca na tle doniesień o związku szczepionki z zakrzepami krwi, a także odroczy szczepienia pracowników służby zdrowia w placówkach edukacji dzieci i opieki nad osobami niepełnosprawnymi, poinformowała Koreańska Agencja Kontroli i Zapobiegania Chorobom ( KDCA).

„Szczepienie pracowników placówek szkolnictwa specjalnego i dziecięcego, pracowników medycznych w szkołach, placówkach opieki nad osobami niepełnosprawnymi i w przedszkolach zostaje przełożone. Trwające szczepienia AstraZeneką dla osób w wieku poniżej 60 lat są tymczasowo zawieszone” – czytamy w oświadczeniu KDCA.

W tym tygodniu miały rozpocząć się szczepienia wskazanych w oświadczeniu grup obywateli. Wcześniej informowano, że w kwietniu część pracowników oświaty miała otrzymać szczepionkę AstraZeneca, w tym około 51 tysięcy nauczycieli zajmujących się opieką nad dziećmi niepełnosprawnymi, a także 13 tysięcy pracowników służby zdrowia w przedszkolach.

Decyzja ta została podjęta po tym, jak Europejska Agencja Leków (EMA) wcześniej uznała związek między szczepionką AstraZeneca na koronawirusa a przypadkami zakrzepicy. O tym w wywiadzie dla gazety Il Messaggero powiedział szef departamentu zagrożeń dla zdrowia i strategii szczepień Marco Cavaleri.

Jest to środek proaktywny, którego priorytetem jest bezpieczeństwo osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 – powiedziała szefowa KDCA Jung Eun Kyung.

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/2021040714092893-sputnik-korea-poludniowa-wstrzymuje-szczepienia-osob-ponizej-60-roku-zycia-astrazeneka/

———————————————————-