9 Wrzesień 2021

Jak zawiadamia portal kresy.pl rzecznik prasowy talibów powiedział, że Afganistan pod rządami tego ugrupowania będzie chciał nawiązać stosunki ze wszystkimi krajami poza jednym – Izraelem.

Jak podał w środę portal Times of Israel, jeden z rzeczników talibów, Suhail Szahin, powiedział rosyjskiej agencji Sputnik News, że talibowie, którzy utworzyli w Afganistanie swój rząd, są gotowi nawiązać więzi z całym światem, w tym z USA.

„Tak, oczywiście, w nowym rozdziale, jeśli Ameryka chce mieć z nami relacje, które będą leżeć w interesie obu krajów i obu narodów, i jeśli chcą uczestniczyć w odbudowie Afganistanu, to są mile widziani” – powiedział Szahin o Amerykanach.
 

Szahin wykluczył natomiast nawiązanie relacji z państwem żydowskim.

„Oczywiście nie będziemy mieć żadnych relacji z Izraelem. Chcemy mieć relacje z innymi krajami, Izraela nie ma wśród tych krajów” – powiedział rzecznik.

Times of Israel przypomniał, że w sierpniu Suhail Szahin wywołał sensację udzielając wywiadu izraelskiemu nadawcy publicznemu Kan. Później rzecznik wyjaśnił, że został wprowadzony w błąd i nie wiedział, że wypowiada się dla medium z Izraela.

We wtorek talibowie powołali nowy rząd tymczasowy składający się wyłącznie z mężczyzn, wysoko postawionych członków tego ruchu. Premierem ma zostać mułła Mohammad Hasan Achund, minister w okresie brutalnych rządów talibów w latach 90. Na kluczowe stanowisko ministra spraw wewnętrznych powołany został Sirajuddin Haqqani, jeden z założycieli siatki Haqqani, sklasyfikowanej przez Waszyngton jako grupa terrorystyczna. Jest jednym z najbardziej poszukiwanych ludzi przez FBI ze względu na udział w atakach samobójczych i  powiązania z Al-Kaidą.

[Rzekomo, ponieważ Al-Kaida jest tylko i wyłącznie atrapą stworzoną przez CIA i Mossad do manipulacji społeczeństw tak w USA jak i na całym świecie. I tu, ten “dodatek” o powiązaniach z Al-Kaidą ma służyć przypisanie Talibom współpracy z mityczną Al-Kaidą -skompromitowaną po wojnach na Bliskim Wschodzie – by poniżyć na świecie autorytet Talibom – AD]

To było do przewidzenia…

Za: https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/azja-pacyfik/talibowie-wykluczyli-nawiazanie-stosunkow-z-izraelem/

——————————————————