20 Wrzesień 2021

 W poniedziałek (20.09.2021) odbyła się w Sejmie konferencja prasowa zorganizowana przez eurodeputowanego Patryka Jakiego (Solidarna Polska), podczas której prof. Zbigniew Krysiak (SGH, specjalista z zakresu finansów, bankowości, rynków finansowych i zarządzania ryzykiem) i prof. Tomasz Grosse (UW, specjalista w zakresie polityki gospodarczej Unii Europejskiej) przedstawili raport dotyczący bilansu transferów finansowych pomiędzy Polską a Unią Europejską w latach 2004-2020.

Jeśli ktoś myśli, że UE to taka dobra ciocia, która daje pieniądze, aby Polska rosła w siłę, a ludziom żyło się dostatniej, to powinien pożegnać się z tymi złudzeniami. Polska nie dostaje funduszy unijnych dlatego, że Europa Zachodnia chce nam bezinteresownie pomóc. Nie! To jest biznes i okazuje się, że na tym biznesie tracimy. Ile? Według wyliczeń prof. Krysiaka i prof. Grosse całkowite straty dla Polski wynikające z 16-letniego członkostwa w Unii Europejskiej wynoszą 535 miliardów złotych.

Z zaprezentowanego raportu wynika, że model ekonomiczny, który został stworzony po wstąpieniu Polski do UE, nigdy nie pozwoli nam na osiągnięcie poziomu państw Europy Zachodniej. – Trzymając się tego modelu gospodarczego nie jesteśmy w stanie zrealizować naszych ambicji w zakresie konwergencji (zbliżenie poziomu wskaźników gospodarczych państw członkowskich Unii Europejskiej do wspólnej średniej – przyp. red), nie mówiąc już o tym, żeby prześcignąć kraje Europy Zachodniej – podsumowuje prof. Grosse.

Źródło informacji: Patryk Jaki/YouTube

Za: https://wprawo.pl/polska-stracila-ponad-500-mld-zl-na-czlonkostwie-w-ue-szokujacy-raport-ekspertow-wideo/

————————————————————-