10 Styczeń 2022

(Fot. PCh24 TV)

Po nagonce medialnej, jaka rozpętała się po słowach Barbary Nowak, małopolskiej kurator oświaty, dotyczących szczepień nauczycieli i użycia tu w dość szerokim kontekście słowa „eksperyment”, w jej obronie stanęła dr Elżbieta Morawiec, publicysta i działacz podziemnej „Solidarności”.

W przesłanym do PCh24.pl oświadczeniu dr Morawiec podkreśliła m.in., że połajanka jakiej doczekała się Barbara Nowak za słowa prawdy, jest niedopuszczalna i przywodzi na myśl najgorsze wspomnienia. Publicystka podkreśliła, że nie chce powrotu czasów, wolności z legitymacją partyjną. A tak owa wolność zaczyna dziś wyglądać. W geście protestu wobec poczynań władzy dr Morawiec zadeklarowała, że nie przyjmie – obiecanej jej już – nagrody w uznaniu zasług dla wolności w podziemiu „Solidarności”.

Więcej o słowach Barbary Nowak pisaliśmy TUTAJ.

Poniżej publikujemy pełną treść oświadczenia dr Elżbiety Morawiec.

Oświadczenie

Na początku chciałam podziękować panu premierowi Morawieckiemu i Urzędowi d/s kombatantów za promesę nagrody, 3 tys. zł, przyznanej mi w uznaniu zasług dla wolności w podziemiu „Solidarności”.

Z przykrością oświadczam, że nagrody tej przyjąć nie mogę i nie chcę, właśnie z racji wierności ideałom „Solidarności”. Nie walczyłam, nie walczyliśmy w podziemiu o „wolność z legitymacją partyjną”. A tak ona zaczyna dziś wyglądać.

Pani kurator małopolska, Barbara Nowak nie powiedziała publicznie nic niezgodnego z prawem oświadczając, że szczepienie się nauczycieli jest sprawą ich sumienia, tudzież, że szczepionka to „eksperyment”. W ten sam sposób u początku pandemii określiła szczepienia UE. Ale minister Niedzielski jak się zdaje, który brutalnie napadł na p. kurator – albo nie zna tych faktów, albo b e z m y ś l n i e  poddaje się jakiemuś odgórnemu poleceniu.

Podobnie minister edukacji, prof. Czarnek, który nie omieszkał określić wypowiedzi jedynej kuratorki z prawdziwego zdarzenia jako „szkodliwej”. I ani słowem nie odniósł do po prostu – żenującej „oceny” p. kurator, jakiej dopuścił się minister Niedzielski.

Starczyłoby tylko tych dwu faktów za powód do niepokoju. Ale w ślad za tym poszła regularna „nagonka” na panią Barbarę Nowak – posłanki do PE Beata Mazurek i Anna Zalewska domagały się dymisji!!. Sabat czarownic – polityków od prawej do lewej – potępiał p. kurator. w PR24. Dwa straszliwe grzechy w wykonaniu rządzącej władzy – zamach na wolność słowa i nagonkę organizowaną na „myślących inaczej” niż „linia partii” przewiduje.

Nie tylko ja, z racji wieku, ale k a ż d y myślący człowiek powinien mieć świadomość, czym to pachnie. To nic innego jak stalinowskie praktyki w najczystszej postaci. Brak już tylko masówek w fabrykach potępiających tego strasznego wroga ludu, Barbarę Nowak.

Jako człowiek „Solidarności”, który nie tylko w teorii rozumie czym jest wolność i swoją cenę za to zapłacił – nie mogę się zgodzić na takie działania rządu. I gotowa jestem płacić do końca życia, aby do powrotu wolności z legitymacją partyjną nie dopuścić.

Dlatego odmawiam przyjęcia przyznanej mi nagrody. Bo ta sprawa to nie jest „tylko” sprawa Barbary Nowak. To sprawa naszej wolności.

– dr Elżbieta Morawiec, lat 82, Kraków, publicystka, mieszkanka DPS

MA

Za: https://pch24.pl/nie-walczylam-o-wolnosc-z-legitymacja-partyjna-ostre-slowa-dr-morawiec-w-obronie-kurator-nowak/

——————————————————–