21 Styczeń 2022

Linie Lotnicze Lufthansa potwierdziły, że wykonały 18 tys. lotów bez pasażerów, by – w imię unijnych przepisów – nie stracić dostępu do najważniejszych lotnisk. W ocenie komentatorów kłóci się to z troską UE o klimat i jest przykładem hipokryzji. – Reakcja na takie absurdy powinna być szybsza, bardziej energiczna – powiedział w TVP Info Jacek Karnowski, publicysta, redaktor naczelny tygodnika „Sieci”.

Ile Polska zapłaci za Fit for 55? Główny ekonomista Banku Pekao podaje kwoty [WIDEO]

Względem zaakceptowanej już przez Polskę unijnej strategii klimatycznej, do Fit for 55 będziemy musieli dopłacić dodatkowe 189 mld euro – tak o… 

Linie lotnicze w Europie dążą do wykorzystania przynajmniej 50 proc. przyznanych im slotów, co gwarantuje im, zgodnie z unijnymi zasadami, zachowanie praw do startów i lądowań w na określonych lotniskach. Przewoźnicy tłumaczą, że przepisy unijne nie dają im możliwości rezygnacji z kwestionowanych praktyk.

W sprawie głos zabrał belgijski minister transportu Georges Gilkinet, który wezwał Komisję Europejską, powołując się na unijne cele w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla, do ponownego zastanowienia się nad obowiązującymi uregulowaniami. Z kolei Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych zaapelowało do władz UE o zwiększenie elastyczności, jeśli chodzi o aktualne zasady. Te apele pozostają bez odpowiedzi.

– Stworzono system, w którym poruszają się i kopalnie, i elektrownie, i rządy, i także, jak widzimy, linie lotnicze. Wszystko to jest niespójne, nielogiczne – ocenił w TVP Info Jacek Karnowski.

– Na pewno ta reakcja na takie absurdy powinna być szybsza, bardziej energiczna. Można po prostu wprowadzić przepis, że jeśli jest sytuacja pandemiczna, nadzwyczajna, to zawiesza się tego typu regulacje – dodał.

Za: https://www.tvp.info/57982715/lufthansa-wykonala-18-tys-lotow-bez-pasazerow-powodem-unijne-przepisy

—————————————————