11 Maj 2022

Port w Chersoniu - Sputnik Polska, 1920, 11.05.2022

Władze obwodu chersońskiego zwrócą się do prezydenta Rosji z prośbą o włączenie regionu w skład Rosji, oświadczył zastępca szefa wojskowo-cywilnej administracji obwodu.

Zastępca szefa wojskowo-cywilnej administracji obwodu chersońskiego Kiriłł Striemousow oświadczył, że władze regionu zwrócą się do prezydenta Rosji Władimira Putina z prośbą o włączenie regionu w skład Federacji Rosyjskiej. Jak dodał, region do końca roku zamierza całkowicie przejść pod jurysdykcję rosyjskiego prawa.

Miasto Chersoń to Rosja, na terenie obwodu chersońskiego nie powstanie ChRL (Chersońska Republika Ludowa – przyp. red.), nie będzie referendów. Będzie jeden dekret na podstawie apelu kierownictwa obwodu chersońskiego do prezydenta Federacji Rosyjskiej i będzie wniosek o przekształcenie obwodu w pełnoprawny region Federacji Rosyjskiej – oświadczył przedstawiciel lokalnej administracji.

Lokalne władze poinformowały także, że przywrócono połączenie kolejowe między obwodem chersońskim i Krymem, póki co jest jednak wykorzystywane tylko do celów wojskowych.

W odpowiedzi na te doniesienia rzecznik prasowy Kremla oświadczył, że o losie regionu powinni zdecydować mieszkańcy.

Niewątpliwie o być albo nie być takiego apelu powinni decydować mieszkańcy obwodu chersońskiego. O swoim losie powinni zdecydować także mieszkańcy obwodu chersońskiego. Jest to oczywiście kwestia, która powinna być dokładnie i szczegółowo sprawdzona oraz oceniona przez prawników i ekspertów prawnych. Ponieważ, oczywiście, tak doniosłe decyzje muszą mieć absolutnie jasną podstawę prawną i uzasadnienie oraz muszą być całkowicie zgodne z prawem, tak jak to miało miejsce w przypadku Krymu – powiedział Pieskow, zaznaczając jednocześnie, że “nie mówił nic na temat referendum”.