8 Czerwiec 2022

Dolar amerykański to czek wystawiony na konto, które jest przekroczone o 30 bilionów dolarów.

To prawda. „Pełna wiara i kredyt” Departamentu Skarbu USA jest w dużej mierze mitem połączonym przez ramy instytucjonalne, które opierają się na fundamencie z czystego piasku. W rzeczywistości USD nie jest wart papieru, na którym jest wydrukowany. Jedyną rzeczą, która utrzymuje dolara przed zniknięciem w eterze, jest zaufanie łatwowiernych ludzi, którzy nadal akceptują go jako prawny środek płatniczy.

Ale dlaczego ludzie są pewni dolara, skoro jego wady są wszystkim znane? W końcu amerykański dług narodowy w wysokości 30 bilionów dolarów nie jest tajemnicą, podobnie jak dodatkowe 9 bilionów dolarów , które są nagromadzone w bilansie Fed. Jest to ukryty dług, którego Amerykanie są całkowicie nieświadomi, ale są za wszystko odpowiedzialni.

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy przyjrzeć się, jak ten system faktycznie działa i jak dolar jest wspierany przez liczne instytucje, które powstały po II wojnie światowej. Instytucje te zapewniają środowisko do prowadzenia najdłuższego i najbardziej rażącego szwindlu w historii, wymiany drogich towarów, surowców i ciężkiej pracy na kartki zielonego papieru z martwymi prezydentami.. Można się tylko podziwiać geniusz elit, które wymyśliły ten przekręt a następnie narzuciły je masom hurtowo bez cienia protestu. Oczywiście systemowi towarzyszą różne mechanizmy egzekucyjne, które szybko usuwają każdego, kto próbuje albo uwolnić się od dolara, albo, Boże broń, stworzyć całkowicie alternatywny system. (Przychodzą mi na myśl Saddam Husajn i Muammar Kaddafi.) Ale faktem jest – poza instytucjonalnymi ramami i bezwzględną eksterminacją przeciwników dolara – nie ma powodu, dla którego ludzkość miałaby pozostawać w jarzmie waluty pogrzebanej pod górą długów i której rzeczywista wartość jest praktycznie niepoznawalna.

Nie zawsze tak było. Był czas, kiedy dolar był najsilniejszą walutą na świecie i zasługiwał na swoje miejsce na szczycie stosu. Po drugiej wojnie światowej Stany Zjednoczone były „właścicielem większości światowego złota”, dlatego międzynarodowa delegacja „zadecydowała, że ​​waluty świata nie będą już powiązane ze złotem, ale mogą być powiązane z dolarem amerykańskim”, „ponieważ dolar był sam w sobie powiązany ze złotem”. Oto więcej z artykułu w Investopedia:
„Porozumienie stało się znane jako porozumienie z Bretton Woods. Ustanowiło autorytet banków centralnych, które miały utrzymywać stałe kursy wymiany między swoimi walutami a dolarem . Z kolei Stany Zjednoczone na żądanie wymieniałyby dolary na złoto….

Dolar amerykański został oficjalnie koronowany na światową walutę rezerwową i był wspierany przez największe światowe rezerwy złota dzięki porozumieniu z Bretton Woods. Zamiast rezerw złota inne kraje gromadziły rezerwy w dolarach amerykańskich. Potrzebując miejsca do przechowywania swoich dolarów, kraje zaczęły kupować amerykańskie papiery skarbowe, które uważały za bezpieczne przechowywanie pieniędzy.
Popyt na papiery skarbowe, w połączeniu z deficytowymi wydatkami potrzebnymi do sfinansowania wojny wietnamskiej i programów krajowych Great Society, spowodował, że Stany Zjednoczone zalały rynek papierowymi pieniędzmi….

Popyt na złoto był jednak tak duży, że prezydent Richard Nixon został zmuszony do interwencji i odłączenia dolara od złota, co doprowadziło do płynnych kursów walut, które istnieją dzisiaj . Chociaż zdarzały się okresy stagflacji, którą określa się jako wysoką inflację i wysokie bezrobocie, dolar amerykański pozostał światową walutą rezerwową”. („Jak dolar amerykański stał się światową walutą rezerwową” , Investopedia)

Ale teraz złoto zniknęło, a to, co pozostało, to dymiąca kupa długów. Jak więc u licha dolar zdołał zachować status najważniejszej waluty świata?

Zwolennicy systemu dolarowego powiedzą, że ma on coś wspólnego z „rozmiarem i siłą amerykańskiej gospodarki oraz dominacją amerykańskich rynków finansowych”. Ale to bzdura.
Prawda jest taka, że ​​status waluty rezerwowej nie ma nic wspólnego z „rozmiarem i siłą” amerykańskiej postindustrialnej, zorientowanej na usługi, napędzanej bańkami spekulacyjnymi, gównianej gospodarki trzeciego świata. Nie ma to też nic wspólnego z rzekomym bezpieczeństwem amerykańskich obligacji skarbowych”, które – obok dolara – są największym piramidą finansową  wszechczasów.

Prawdziwym powodem, dla którego dolar pozostał główną walutą świata, jest kartelizacja bankowości centralnej. Zachodnie Banki Centralne są de facto monopolem prowadzonym przez małą klikę krzyżujących się żółtodziobów, którzy koordynują i ustawiają politykę monetarną, aby zachować maniakalny uścisk śmierci na rynkach finansowych i światowej gospodarce. To mafia monetarna i – jak powiedział George Carlin: „ty i ja w tym nie jesteśmy. Ty i ja nie jesteśmy w tym dużym klubie. Konkluzja: To nieustanna manipulacja stopami procentowymi, forward guidance i luzowanie ilościowe (QE) utrzymywały dolara na wysokim, ale niezasłużonym miejscu.

Ale wszystko to ma się zmienić wyłącznie z powodu lekkomyślnej polityki zagranicznej Bidena, która zmusza kluczowych graczy globalnej gospodarki do stworzenia własnego konkurencyjnego systemu. To prawdziwa tragedia dla Zachodu, który przez stulecie bez przerwy wysysał bogactwo z krajów rozwijających się. Teraz – w związku z sankcjami gospodarczymi nałożonymi na Rosję – powstaje zupełnie nowy porządek, w którym dolar będzie zastępowany walutami narodowymi (przetwarzany przez niezależny system rozliczeń finansowych) w bilateralnych umowach handlowych, aż do – jeszcze w tym roku – Rosja uruchomi giełdę- waluta handlowa z towarami, która będzie używana przez partnerów handlowych w Azji i Afryce.
Kradzież rosyjskich rezerw walutowych dokonana przez Waszyngton w kwietniu przyspieszyła obecny proces, który został dodatkowo przyspieszony przez zakaz wstępu Rosji na rynki zagraniczne. Krótko mówiąc, amerykańskie sankcje gospodarcze i bojkoty rozszerzyły strefę pozadolarową o wiele rzędów wielkości i wymusiły utworzenie nowego porządku monetarnego.

Jakie to głupie? Stany Zjednoczone od dziesięcioleci dokonują oszustwa, w ramach którego wymieniają walutę z robioną z powietrza na rzeczy o prawdziwej wartości. (ropa, wyroby i praca). Ale teraz ekipa Bidena całkowicie zrezygnowała z tego systemu i podzieliła świat na wojujące obozy.
Ale dlaczego?
Ukarać Rosję, czy o to chodzi?

Tak, to jest to.
Ale jeśli tak jest, to czy nie powinniśmy próbować dowiedzieć się, czy sankcje rzeczywiście działają, czy nie, zanim lekkomyślnie zmienimy system?

Za późno na to. Rozpoczęła się wojna z Rosją, a jej pierwsze rezultaty już napływają. Wystarczy spojrzeć na sposób, w jaki “zniszczyliśmy” rosyjską walutę, rubla. To szokujące! Oto fragment artykułu w CBS:
„Rubel rosyjski jest w tym roku najlepiej prosperującą walutą na świecie….
Dwa miesiące po tym, jak wartość rubla spadła do mniej niż centa amerykańskiego w obliczu najszybszych i najostrzejszych sankcji gospodarczych we współczesnej historii, rosyjska waluta dokonała oszałamiającego zwrotu. Od stycznia rubel wzrósł o 40% w stosunku do dolara.
W normalnych warunkach kraj stojący w obliczu międzynarodowych sankcji i poważnego konfliktu militarnego widziałby ucieczkę inwestorów i stały odpływ kapitału, powodując spadek jego waluty….
Odporność rubla oznacza, że ​​po inwazji na Ukrainę Rosja jest częściowo odizolowana od kar ekonomicznych nałożonych przez narody zachodnie …” („ Rosyjski rubel jest najsilniejszą walutą na świecie w tym roku ”, CBS News)

Co? Domyślasz się, że atak na rubla nie zadziałał?
Jasne, że tak to wygląda. Ale to nie znaczy, że sankcje są porażką. O nie. Wystarczy spojrzeć na wpływ, jaki wywarły na rosyjskie towary. Przychody z eksportu są bardzo niskie, prawda? 

Oto więcej z CBS:
„Ceny surowców są obecnie niebotycznie wysokie i chociaż nastąpił spadek wolumenu rosyjskiego eksportu z powodu embarg i sankcji, wzrost cen surowców z nawiązką rekompensuje te spadki” – powiedziała Tatiana Orłowa, główna ekonomistka rynków wschodzących w Ekonomia Oksford.
Rosja uzyskuje miesięcznie prawie 20 miliardów dolarów z eksportu energii. Od końca marca wielu zagranicznych nabywców zastosowało się do żądania zapłaty za energię w rublach, podnosząc wartość waluty”. („ Rubel rosyjski jest najsilniejszą walutą na świecie w tym roku ”, CBS News)

To żart? Masz na myśli, że rubel rośnie, a Putin zgarnia więcej pieniędzy za towary niż kiedykolwiek wcześniej?
Tak, i to samo dotyczy nadwyżki handlowej Rosji. Spójrz na ten fragment artykułu w The Economist:
„Rosyjski eksport zadziwiająco dobrze sobie radzi, w tym również eksport na Zachód. Sankcje pozwalają na nieprzerwaną sprzedaż ropy i gazu na całym świecie. A wzrost cen energii jeszcze bardziej zwiększył przychody.
W rezultacie analitycy spodziewają się, że w nadchodzących miesiącach, że nadwyżka handlowa Rosji osiągnie rekordowy poziom. IIF szacuje, że w 2022 r. nadwyżka na rachunku obrotów bieżących, obejmująca handel i niektóre przepływy finansowe, może wynieść 250 mld USD (15% ubiegłorocznego PKB), czyli ponad dwukrotnie więcej niż 120 mld USD odnotowane w 2021 r . To, że sankcje zwiększyły nadwyżkę handlową Rosji, a tym samym pomogły sfinansować wojnę, jest rozczarowujące, mówi Vistesen. Pani Ribakova uważa, że ​​skuteczność sankcji finansowych mogła osiągnąć swoje granice. W następnej kolejności musi nastąpić decyzja o zaostrzeniu sankcji handlowych.

Jednak wprowadzenie takich środków może zająć trochę czasu. Nawet jeśli UE wprowadzi w życie swoją propozycję zakazu rosyjskiej ropy, embargo będzie wprowadzane tak powoli, że import ropy z Rosji spadnie w tym roku tylko o 19%, mówi Liam Peach z firmy konsultingowej Capital Economics. Pełny wpływ tych sankcji będzie odczuwalny dopiero na początku 2023 r . – do tego czasu Putin zgromadzi miliardy na sfinansowanie swojej wojny”. („ Rosja jest na dobrej drodze do rekordowej nadwyżki handlowej” , The Economist)

Powiem wprost: sankcje faktycznie szkodzą USA i pomagają Rosji, więc eksperci uważają, że powinniśmy nałożyć więcej sankcji? Czy to to?
Dokładnie. Teraz, gdy strzeliliśmy sobie w stopę, eksperci uważają, że rozsądnie byłoby strzelić również w tę drugą.

Czy tylko mnie uderza szaleństwo tej polityki? Sprawdź ten klip z artykułu w RT:
„Rosja może zarobić rekordowe 100 miliardów dolarów ze sprzedaży gazu do krajów europejskich w 2022 r. z powodu gwałtownego wzrostu cen energii”, podała w tym tygodniu francuska gazeta Les Echos, powołując się na analityków Citibanku.
Według gazety prognozowane przychody ze sprzedaży gazu będą prawie dwukrotnie wyższe niż w ubiegłym roku. Analiza nie uwzględnia zysków ze sprzedaży innych rosyjskich towarów, takich jak ropa, węgiel i inne minerały.
Les Echos donosi, że pomimo sankcji i ostrzeżeń o szerokim embargu na rosyjską energetykę, 27 krajów UE nadal wysyła około 200 milionów dolarów dziennie do Gazpromu”. ( „Projektowane dochody z rosyjskiego gazu osiągną nowe maksima” , RT)

Tak więc dochody ze sprzedaży gazu i ropy dosłownie zalewają moskiewskie kasy jak nigdy dotąd. Tymczasem ceny energii w UE i Ameryce poszybowały w górę do 40-letniego maksimum.
Czy widzisz, jak kontrproduktywna jest ta polityka?
UE pogrąża się w recesji, łańcuchy dostaw zostały poważnie zakłócone, stale pojawiają się niedobory żywności a ceny gazu i ropy są przesadne. Pod każdym obiektywnym standardem sankcje nie tylko zawiodły, ale przyniosły spektakularny efekt. Czy ludzie Biden nie widzą szkód, które wyrządzają? Czy są całkowicie oderwani od rzeczywistości?

Wyobraź sobie, że Ukraińcy używają nowej baterii artyleryjskiej Bidena (HIMARS) do ostrzeliwania miast w Rosji? Co wtedy?
Wtedy Putin zdejmuje rękawice i natychmiast odcina dopływ węglowodorów do Europy. Tak się stanie, jeśli Waszyngton będzie nadal eskalować. Możesz na to postawić. Jeśli rosyjska „specjalna operacja wojskowa” nagle stanie się wojną, światła w Europie zgasną, domy zaczną zamarzać, fabryki zamilkną, a kontynent pogrąży się w długotrwałej i bolesnej depresji.
Czy ktoś w Waszyngtonie myśli o tych rzeczach, czy też wszyscy są tak upojeni własnymi wycinkami prasowymi, że całkowicie stracili kontakt z rzeczywistością?

Oto więcej z artykułu w RT:
„Nawet gdy zbiorowy Zachód nadal upiera się – wbrew wszelkim możliwym do zaobserwowania rzeczywistościom – że konflikt na Ukrainie idzie dobrze dla Kijowa, główne media stają się coraz bardziej zaniepokojone sytuacją na froncie gospodarczym. Coraz więcej obserwatorów przyznaje, że embarga nałożone przez USA i ich sojuszników nie niszczą rosyjskiej gospodarki, jak pierwotnie zamierzano, ale ich własną. …

„Rosja wygrywa wojnę gospodarczą” – oświadczył w czwartek redaktor ekonomiczny Guardiana, Larry Elliott. „Minęły już trzy miesiące odkąd Zachód rozpoczął wojnę gospodarczą z Rosją i nie idzie zgodnie z planem. Wręcz przeciwnie, sprawy mają się bardzo źle” – napisał…
W eseju z 30 maja felietonista The Guardian Simon Jenkins powiedział również, że embargo nie powiodło się…
Jak wskazuje Jenkins, sankcje faktycznie podniosły ceny rosyjskiego eksportu, takiego jak ropa naftowa i zboże – w ten sposób wzbogacając Moskwę, a nie zubażając, jednocześnie pozostawiając Europejczykom brak gazu, a Afrykanom brak żywności.” ( „Ponieważ sankcje nie działają i postęp Rosji trwa, zachodnie media zmieniają swoją melodię na Ukrainę” , RT)

Czy złapałeś tę część o „Rosji wygrywającej wojnę gospodarczą”? Jak myślisz, co to oznacza w praktyce?
Czy to oznacza, że ​​nieudana próba Waszyngtonu, by utrzymać swoją globalną hegemonię poprzez „osłabianie” Rosji, w rzeczywistości nakłada ogromne obciążenia na Sojusz Transatlantycki i NATO, co spowoduje ponowną kalibrację relacji prowadzącą do wyzywającego odrzucenia „systemu opartego na zasadach”. 
Co to oznacza? Czy Europa oddzieli się od Waszyngtonu i pozostawi Amerykę, by pogrążyła się w oceanie czerwonego atramentu o wartości 30 bilionów dolarów ?
Tak, dokładnie to oznacza.

Zwolennicy wojny zastępczej Waszyngtonu nie mają pojęcia o rozmiarze swojego błędu ani o tym, ile szkód wyrządzają własnemu krajowi. Ukraińska klęska jest kulminacją 30 lat krwawych interwencji, które doprowadziły nas do punktu krytycznego, w którym losy narodu niedługo przyjmą dramatyczny obrót. W miarę kurczenia się strefy dolara poziom życia spadnie, bezrobocie wzrośnie, a gospodarka pogrąży się w spirali śmierci.

Waszyngton bardzo nie docenił swojej podatności na katastrofalne skutki geopolityczne, które mają doprowadzić do szybkiego i straszliwego końca Nowego Amerykańskiego Stulecia.

Mądry przywódca zrobiłby wszystko, co w jego mocy, aby odciągnąć nas od krawędzi przepaści.

Mike Whitney

Opracowanie wersji polskiej SpiritoLibero.
Źródła, z oczywistych względów, do odwołania, nie podaję.
Jarek Ruszkiewicz SL