17 Czerwiec 2022

W informacji o amerykańskich laboratoriach biologicznych na Ukrainie rosyjskie Ministerstwo Obrony opisało projekt P-268, którego deklarowanym celem jest badanie wirusów zdolnych do zakażania komarów Aedes (nosicieli dengi, Zika i żółtej febry), i przypomniało wybuchy chorób związanych z tymi komarami na Kubie w czasie zimnej wojny.

W pozwie zbiorowym złożonym przez obywateli Kuby przeciwko rządowi USA stwierdzono, że epidemia dengi na Kubie w 1981 roku (345 tys. zachorowań, 158 zgonów) była wynikiem pojawienia się drugiego serotypu, który nie był wcześniej notowany na Karaibach, a epidemia nosiła znamiona celowego działania – podało ministerstwo.

Jedynym miejscem na wyspie, w którym nie doszło do zakażenia, była baza marynarki wojennej USA w Guantanamo, gdzie wszyscy zostali wcześniej zaszczepieni. W 1971 roku na Kubie wybuchła epidemia afrykańskiego pomoru świń wywołana przez człowieka, w wyniku której zginęło 500 000 zwierząt, chociaż wcześniej nie odnotowano przypadków ASF w obu Amerykach ani na całej półkuli zachodniej.

W latach 1980-1982 kubańscy przywódcy zgłosili kilka niezwykłych ognisk infekcji ważnych gospodarczo upraw, trzciny cukrowej i tytoniu, które wystąpiły w różnych regionach i nie były ze sobą powiązane.

“Zadeklarowanym celem projektu jest badanie wirusów zdolnych do zakażania komarów z rodzaju Aedes. Zgodnie z zakresem zadań instytut w Kijowie wyprodukował preparat wirusa, który został dostarczony do Stanów Zjednoczonych w celu przeprowadzenia aerobiologicznych badań terenowych” – powiedział na czwartkowym briefingu generał broni Igor Kiriłłow, szef oddziałów obrony radiologicznej, chemicznej i biologicznej Sił Zbrojnych Rosji.

Dodał, że to nie przypadek, że USA są zainteresowani tym gatunkiem komara, który przenosi zakażenia dengą, Ziką i żółtą febrą. Kiriłłow powiedział, że podczas ostatniej dużej epidemii żółtej febry w Afryce w 2013 roku odnotowano 170 tys. przypadków ciężkiej choroby, z czego 60 000tys. zakończyło się śmiercią. Przekazał, że uniwersytety Tarasa Szewczenki w Kijowie oraz Uniwersytet Kolorado były zaangażowane w realizację amerykańskiego projektu P-268. Zacytował też wypowiedź Andrew Hooda, dyrektora wykonawczego Ukraińskiego Centrum Nauki i Technologii, skierowaną do Departamentu Stanu USA, dotyczącą organizacji badań w ramach projektu: “Ponad 30% uczestników to byli naukowcy z doświadczeniem w rozwoju broni masowego rażenia”.

Za: https://pl.sputniknews.com/20220616/mo-rosji-ukraina-uczestniczyla-w-amerykanskim-projekcie-dotyczacym-zakazania-komarow-wirusami-17987869.html

—————————————————————–