26 Czerwiec 2022

Bandycki Zachód chce zmusić Rosję do rozciągnięcia linii frontu. Kiedy w końcu zrozumiemy, że w naszych krajach władza należy do zbirów, którzy na rozkaz i w interesie żydowsko-anglosaskich mocodawców nie tylko prowokują Rosję do wojny, ale i bez najmniejszych skrupułów wystawią na rosyjski odstrzał słowiańską ludność? – D.Kosiur

Do funkcjonariuszy żydowskiego reżimu IIIRP/Polin

————————————

Tekst za:  https://www.fondsk.ru/news/2022/06/21/pjat-vozmozhnyh-udarov-po-litve-kak-otvet-na-blokadu-kaliningrada-56484.html

Autorka: АГНИЯ  КРЕНГЕЛЬ 

————————————

Pięć możliwych uderzeń w Litwę jako odpowiedź na blokadę Kaliningradu

[Пять возможных ударов по Литве как ответ на блокаду Калининграда]

Litwa podjęła decyzję o wstrzymaniu tranzytu niektórych rodzajów towarów z unijnej listy sankcyjnej koleją od 18 czerwca. Tranzyt się zatrzymał. Teraz politycy i politolodzy zastanawiają się, jak Moskwa może odpowiedzieć na blokadę transportu jednego z podmiotów Federacji Rosyjskiej – obwodu kaliningradzkiego.

I jeśli wcześniej rozmowa o wojnie z NATO miała charakter abstrakcyjny w ramach dyskusji o mało prawdopodobnej perspektywie, to Litwa swoimi działaniami przybliżała to prawdopodobieństwo.

Jeśli tranzyt ładunków nie zostanie przywrócony, Rosja zastrzega sobie prawo do podjęcia działań w celu ochrony swoich interesów narodowych – powiedziała Maria Zacharowa.

Rosyjski chargé d’affaires na Litwie Siergiej Riabokon powiedział w kanale telewizyjnym Rosja-24 : „Kiedy rozpoczęły się działania sankcyjne Unii Europejskiej, znaleźli najbardziej podatny grunt tutaj, na Litwie. A Litwa zaczęła kombinować, jak tu wyrządzić nam maksymalne szkody”.

Riabokon zauważył, że środek ten został opracowany przez Unię Europejską półtora miesiąca temu, ale nie został sprecyzowany, a teraz Litwa posunęła się do przodu.

Politycy litewscy od trzydziestu lat mówią, że mają dźwignię nacisku na Rosję – tranzyt do Kaliningradu. A w nocy z 17 na 18 czerwca ta dźwignia została aktywowana. Zabroniony jest między innymi import nawozów, których zapotrzebowanie jest bardzo duże.

Zakończenie litewskiego tranzytu, infografika Яндкес Дзен

Komentując sytuację, Duma Państwowa zauważyła, że ​​blokada transportu może dać poważne podstawy do rozpoczęcia działań wojennych, ale Federacja Rosyjska nie skorzysta z nich.

Proponowany jest inny sposób rozwiązania problemu – przyspieszenie procedury anulowania decyzji Litwy o wyjściu z ZSRR i zaprzestaniu jej istnienia jako podmiotu prawa międzynarodowego. Zakłada się, że w takim przypadku reżim ochronny NATO przestanie działać na terytorium Litwy.

Blokując tranzyt w rejon Rosji, Wilno nie przewidziało konsekwencji. Jak Rosja może odpowiedzieć, Aleksander Nosowicz, politolog mieszkający w Kaliningradzie , wyjaśnił :

 Cofnięcie uznania niepodległości Litwy. Idea uznania za bezprawną secesji republik bałtyckich od ZSRR pojawiła się w powietrzu od 5 września 1991 r., kiedy to doszło do tej nielegalnej secesji;

 Wycofanie się z umów z Unią Europejską na Litwie. Rosja uznała granice Litwy w zamian za gwarancje tranzytu rosyjskich obywateli i towarów z Kaliningradu i do Kaliningradu. Dzięki temu uznaniu Litwa mogła przystąpić do UE i NATO.

„Chciałbym przypomnieć, że integralną częścią pakietu wspólnych decyzji UE-RF-Litwa z lat 2002-2003 o gwarantowanym tranzycie towarów rosyjskich i oczywiście obywateli Federacji Rosyjskiej do/z obwodu kaliningradzkiego była wzajemne zobowiązanie Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej do ratyfikacji Traktatu o granicy państwowej z Republiką Litewską. Bardzo dobrze to pamiętam, ponieważ wtedy kierowałem Komitetem Spraw Międzynarodowych Dumy Państwowej i byłem specjalnym przedstawicielem prezydenta Rosji w tych negocjacjach ”- pisze szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin. – Jeśli Bruksela i Wilno z inicjatywą i zdradą niszczą podpisany przez siebie pakiet umów o tranzycie kaliningradzkim, który wszedł w życie 1 lipca 2003 r., to UE powinna zrozumieć konsekwencje ich samobójczej decyzji dla legitymizacji własnej wschodniej granicy.

Środki są następujące:

 Żądanie Rosji zwrotu Kłajpedy. Obecne granice Litwy zostały ustalone przez Związek Radziecki i nie mają one nic wspólnego z Republiką Litewską, która ogłasza się prawnym następcą przedsowieckiej Litwy i odrzuca Litewską SRR jako „okupację sowiecką”. W rzeczywistości jedynym oficjalnym następcą ZSRR jest Federacja Rosyjska. Oznacza to, że Moskwa ma prawo do ponownego rozważenia własności terytoriów przyłączonych do Litwy w okresie sowieckim, w szczególności własności regionu Kłajpedy;

 Odłączenie Litwy od systemu energetycznego BRELL (pierścień energetyczny jednoczący Białoruś, Rosję, Estonię, Łotwę i Litwę). Byłaby to najbardziej bolesna gospodarcza odpowiedź Moskwy na wrogie posunięcie Wilna. Na razie Litwa usilnie udaje, że nie musi być łączona z BRELL, ale nie wiadomo, jak będzie się czuła po prawdziwym zamknięciu i wzroście cen wszystkiego od towarów po paliwo;

 Stworzenie korytarza suwalskiego. Jest to przejście lądowe między Litwą a Polską, które mogłoby połączyć terytorium Białorusi z Obwodem Kaliningradzkim Rosji.

– Jeśli chodzi o gaz, to mamy terminal LNG im. Marszałka Wasilewskiego, który został już przetestowany na wypadek, gdyby Litwa odcięła gaz z gazociągu – mówi Nosovich. – W sprawie tranzytu rozmawiałem z wysokimi urzędnikami naszego regionu i przedstawicielami centrum, którzy zapewniają, że rosyjska flota cywilna na Bałtyku wystarczy, by dostarczyć wszystkie ilości towarów, które Litwa może zablokować koleją. Pytanie brzmi, jak szybko możemy to wszystko zrobić. Ale jestem pewien, że nie będziemy mieć przerw w dostawach, pustych półek w sklepach.

Według gubernatora obwodu Antona Alichanowa, z nowym ładunkiem poradzą sobie promy obwodu kaliningradzkiego. Transport produktów naftowych do Obwodu Kaliningradzkiego przez Litwę trwa do 10 sierpnia:

„Według naszych wstępnych szacunków – nie zakończyliśmy jeszcze analizy – jest to od 40% do 50% ładunku, który został przetransportowany między Obwodem Kaliningradzkim a innymi regionami Federacji Rosyjskiej. Są to ładunki, w tym materiały budowlane, cement, metale. Szereg innych materiałów ważnych dla konstrukcji i produkcji. Produkty gotowe, które zostały wywiezione z naszego terytorium. Będzie to wymagało od nas pilnego umieszczenia nowych statków na linii Ust-Ługa-Bałtijsk ”- wyjaśnił szef regionu.

Poseł do Dumy Państwowej Konstantin Zatulin zasugerował, że przy wszystkich tych trudnościach – łamaniu porozumień, lekceważeniu norm dyplomatycznych, bombardowaniu pokojowych dzielnic Doniecka i platformach naftowych – Rosja jest testowana i być może prowokowana do otwarcia drugiego frontu w krajach bałtyckich, że jest wciągana w wojnę z NATO.

Za: https://wiernipolsce1.wordpress.com/2022/06/23/usa-wlk-brytania-nakazaly-litwie-blokade-kaliningradu/

————————————————————-