Mała rzecz, ale cieszy. Ostatnia klinika aborcyjna w stanie Missisipi została zamknięta

7 Lipiec 2022

Gubernator Missisipi Tate Reeves. / foto: Twitter: @tatereeves

Gubernator Missisipi Tate Reeves. / foto: Twitter: @tatereeves

Tzw. „Różowy Dom”, czyli klinika która praktykowała zabijanie dzieci nienarodzonych w amerykańskim Missisipi, została zmuszona do zamknięcia 7 lipca swoich drzwi. Było to ostatnie miejsce tych praktyk w tym konserwatywnym stanie w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych.

Feministki rzecz jasna się zapieniły. „Jesteśmy dumni z wykonanej pracy” – mówi z bezczelnym patosem o uśmierconych dzieciach kierownictwo tego przybytku. Praktyka aborcji „na życzenie” zostaje zakazana w Missisipi od 8 lipca, kiedy to w życie wchodzi nowe prawo stanowe.

Było to możliwe dzięki decyzji Sądu Najwyższego USA, który przywrócił na poziom stanowy decydowanie o aborcji. Obecne prawo Missisipi przewiduje, że aborcja jest możliwa ze względu tylko w przypadku zagrożenia życia matki. Dla „różowego domu” to już jednak zbyt słaby biznes.

Kary za zabijanie dzieci nienarodzonych w innych przypadkach mogą wynosić w tym stanie nawet do dziesięciu lat więzienia. To właśnie klinika „Różowy Dom” złożyła skargę na ustawę władz Missisipi za skrócenie terminów dozwolonej aborcji. Sąd Najwyższy po licznych skargach na ustawę stanową przyznał rację prawodawcy, a przy okazji unieważnił skandaliczną decyzję swoich poprzedników z 1973 roku w sprawia Roe v. Wade, która zezwalała na swobodę zabijania dzieci poczętych na poziomie federalnym.

Od 24 czerwca decyzja o aborcji lub jej zakazie zależy od samych stanów. Trzynaście stanów już przygotowało ustawy zakazujące lub ograniczające aborcje. 17 stanów zakazało aborcji. Kilka innych dopuści zabijanie dzieci nienarodzonych tylko w szczególnych przypadkach.

Także w innych częściach kraju zamknięto już kilka innych śmiercionośnych klinik . Sieć „Whole Woman’s Health” ogłosiła 7 lipca zamknięcie swoich czterech placówek w Teksasie, ale nie rezygnuje i otworzyła dodatkową klinikę w sąsiednim stanie Nowy Meksyk, gdzie aborcja jest dozwolona.

Poniżej mapa, w której na zielono zaznaczono stany zezwalające na zabijanie dzieci nienarodzonych, na czerwono te z zakazami, na pomarańczowo z pewnymi ograniczeniami aborcji, a na czarno te, gdzie trwają na ten temat dyskusje.