Rozmieszczenie wojsk rosyjskich na północnej granicy Iranu w oczekiwaniu na atak Zachodu na Iran Drukuj Email
Dodał: HP   
16.04.2012.

Rozmieszczenie wojsk rosyjskich na północnej granicy Iranu

w oczekiwaniu na atak Zachodu na Iran

Posted on 15 Kwiecień 2012 by paziem

F. Michael Maloof

12 kwietnia 2012 “ Informacje Clearing House ”— WASHINGTON – według poinformowanych źródeł rosyjskich, wojskowi rosyjscy przewidują, że atak nastąpi na Iran w ciągu lata i opracowali plan działania na przeniesienie wojsk rosyjskich przez sąsiednią Gruzję do Armenii, która graniczy z Republiką Islamską.  Szef Rady Bezpieczeństwa Rosji Wiktor Ozerov powiedział, że rosyjski Sztab Generalny przygotował plan działań na wypadek ataku na Iran. Dmitrij Rogozin, który niedawno był rosyjskim ambasadorem przy Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego i NATO, ostrzegł przed atakiem na Iran. ”Iran jest naszym sąsiadem” Rogozin powiedział. ”Jeśli Iran zostanie zaangażowany do wszelkich działań wojskowych, będzie to bezpośrednie zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa”. Rogozin jest zastępcą premiera Rosji i jest uważany za związanego z opcją anty-zachodnią. Nadzoruje sektor obronny Rosji.

Rosyjskie źródła MON podały, że wojsko rosyjskie nie wierzy, że Izrael posiada wystarczające zasoby wojskowe, aby pokonać irańską obronę i dalej uważa, że działanie armii amerykańskiej będzie konieczne. Powodem przygotowania przeniesienia wojsk rosyjskich jest nie tylko  ochrona własnych żywotnych interesów regionalnych, ale być może pomoc Iranowi w razie takiego ataku. Źródła dodają, że nagromadzenie wojska rosyjskiego w regionie może być spowodowane potencjalnym zaangażowaniem sił izraelskich, sił amerykańskich, lub obu państw. Poinformowane źródła twierdzą, że Rosjanie ostrzegają przed “nieprzewidywalnymi konsekwencjami” w przypadku gdyby Iran został atakowany.

Niektórzy  Rosjanie mówią, że wojsko rosyjskie weźmie udział w ewentualnej wojnie, ponieważ to zagraża jej żywotnym interesom w regionie. Wpływowy rosyjski dziennik Nezavisimaya Gazeta podał powołując się na rosyjskie wojskowe źródło, że sytuacja wytworzona wokół Syrii i Iranu “spowodowała, iż Rosja dokonała przyspieszenia kursu doskonalenia swoich sił wojskowych w regionie Południowego Kaukazu, Morza Kaspijskiego, Śródziemnego i Czarnego”.

Ta najnowsza informacja pochodzi z serii raportów i wycieków od oficjalnych rosyjskich rzeczników i agencji informacyjnych rządu, którzy twierdzą, że izraelski atak, wszystko na to wskazuje, nastąpi w ciągu tego lata. Ze względu na wpływ tego na żywotne interesy rosyjskie w tym regionie, źródła podają, że rosyjskie przygotowania do takiego ataku rozpoczęł się dwa lata temu, kiedy rosyjska baza wojskowej 102 w Giumri, Armenii, została zmodernizowana. Mówi się, że po to, aby zająć znaczącą pozycję geopolityczną w regionie.

Rodziny rosyjskich żołnierzy z rosyjskiej bazy w Giumri w bezpośredniej bliskości granicy  Armenii z granicami  Gruzji i Turcji już zostały ewakuowane, jak donoszą rosyjskie źródła. ”Wojskowa Baza 102, to kluczowy punkt , przyczółek Rosji na Kaukazie Południowym ” jak powiedziało gazecie wojskowe rosyjskie źródło. ”To zajęcie bardzo ważnego położenia geopolitycznego, a zmartwienie Kremla polega na tym, że nie  powinniśmy tracić tego położenia.” Wybranie spowrotem Władimira Putina na prezydenta wraca perspektywa, że znowu będzie możliwe zainicjowanie ataku na Gruzję tak jak to zrobiono w sierpniu 2008 roku, mówią te poinformowane źródła.

Rosjanie uważają, że Gruzja będzie współpracować ze Stanami Zjednoczonymi w blokowaniu wszelkich dostaw z dotarciem do Wojskowej Bazy 102, które teraz są dostarczane głównie drogą powietrzną. Teraz, Gruzja blokuje tylko trasę transportu lądowego, którą rosyjski sprzęt wojskowy mógł być transportowany. Paliwo do rosyjskiej bazy w Armenii pochodzi z Iranu. Rosyjscy urzędnicy uważają to przejście graniczne mogą być zamknięte w przypadku wojny. ”Być może, trzeba będzie użyć środków wojskowych do przełamania gruzińskiej blokady transportowej oraz ustanowienia korytarzy transportowych prowadzących do Armenii”, według Jurija Netkacheva, byłego zastępcy dowódcy wojsk rosyjskich na Zakaukaziu.

Geografia regionu sugeruje, że taki korytarz dostaw będzie musiał przejść przez środek Gruzji w pobliżu stolicy Gruzji Tbilisi. We wrześniu rosyjskie plany przewidują organizację  dorocznych ćwiczeń wojskowych pod nazwą Kaukaz 2012. Jednak poinformowane rosyjskie źródła podają, że przygotowania i dostawy sprzętu wojskowego i personelu już zaczęto w przewidywaniu ewentualnej wojny z Iranem.

Te źródła donoszą, że został wdrożony w regionie nowy sprzęt dowodzenia i kontroli zdolny do korzystania z rosyjskiego systemu GPS, i systemu GLONASS kierowania informacją. ”Siły powietrzne w południowym Okręgu Wojskowym zostały poddane przezbrojeniu i prawie w 100 procentach wyposażone w nowe samoloty i śmigłowce” według opinii regionalnego eksperta Paula Felgenhauera z Jamestown Foundation z siedzibą w Waszyngtonie. W 2008 Felgenhauer wskazał, manewry Kaukaz 2008 jako okazję dla rosyjskiego wojska do potajemnego rozmieszczania sił zbrojnych, które najechały Gruzję w sierpniu tego roku.

Minister obrony Anatolij Serdiukow już zapowiedział, że nowy Spetznaz i jednostki sił specjalnych, zostaną rozmieszczone w Stawropolu i Kisłowodzku, które znajdują się w na północnym Kaukazie. Rosyjskie źródła podają, że wojsko rosyjskie uważa, że jeśli USA pójdzie na wojnę z Iranem, może rozmieścić siły w Gruzji i okręty wojenne na Morzu Kaspijskim z ewentualną pomocą Azerbejdżanu, który wprawdzie oświadczył, że nie pozwoli na wykorzystanie jego terytorium przez Izrael do rozpoczęcia ataku na sąsiedni Iran. To są jedynie spekulacje, biorąc pod uwagę poprawę stosunków między Izraelem i Azerbejdżanem, państwo żydowskie może wykorzystywać bazę wypadową do ataków lotniczych na sąsiednie obiekty nuklearne Iranu. Izrael niedawno zgodził się sprzedać Azerbejdżanowi za 1,6 miliardów dolarów sprzęt wojskowy.

Dalej irytująca dla prezydenta Gruzji Michaiła Saakaszwilego jest perspektywa, że rosyjskie oddziały szturmowe lub wojsk powietrzno-desantowych( VDV), z  placówek, za pomocą helikopterów mogą być przeniesione do dwóch gruzińskich prowincji separatystycznych Abchazji i Osetii Południowej. Te dwie prowincje zostały przejęte przez rosyjskie wojska w sierpniu 2008 r. w trakcie wojny rosyjsko-gruzińskiej. Początkowo zostały uznane przez Moskwę za niezależne państwa, ale teraz Kreml wskazuje, że mogą być włączone do Rosji. Podobnie, gen. Władimir Szamanow, dowódca VDV, ogłosił, że wojska rosyjskie w Armenii zostaną wzmocnione przez spadochroniarzy, wraz z helikopterami atakującymi i transportowymi. “rosyjski grot (z regionu Zakaukaziu) może być użyty do uderzenia na południe, aby zapobiec domniemanego rozmieszczenia amerykańskich baz na Zakaukaziu, aby połączyć się z wojskami w Armenii i przejąć korytarz Południowego Kaukazu wzdłuż którego azerski, turkmenistański i innych-  kaspijski gaz ziemny i olej mogą dotrzeć na rynki europejskie, “Felgenhauer powiedział. ” Jednym szybkim uderzeniem wojskowym, Rosja może zapewnić sobie  kontrolę nad wszystkimi państwami Kaukazu i Morza Kaspijskiego, które należały do jej pierwszego królestwa, i wytworzenia układu , który dla Zachodu, zbyt zaabsorbowanego  Iranem, będzie nieodwracalny, “powiedział. ”W tym samym czasie mała zwycięska wojna zjednoczy naród rosyjski za Kremlem, pozwalając, na akcję militarną Rosji któora być może ostatecznie zniszczy reżim Saakaszwilego”.

Putin nie ukrywa, że gardzi Saakaszwilim i jego powrotem do prezydentury. Może się pozbyć prezydenta Gruzji ostatecznie jako całkowicie wykluczonego z gry. Podobnie jak w 2008 roku. Putin nie będzie miał się czym martwić, jeśli wyśle żołnierzy rosyjskich do Gruzji, ponieważ wówczas reakcja USA i krajów europejskich na rosyjską inwazję i okupację były wyciszone.

F. Michael Maloof, staff writer for WND’s G2Bulletin, is a former senior security policy analyst in the Office of the Secretary of Defense. He can be contacted at Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć .

This post originally appeared at G2 Bulletin.

Za: http://www.informationclearinghouse.info/article31069.htm

-----------------------------

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »